Каталог товарів

Чому ламаються варіатори?

Категорії

Трансмісії можуть мати кілька видів. Це класичні гідромеханічні автомати, які можуть опрацювати близько 250 тисяч кілометрів пробігу, також є преселективні роботизовані трансмісії, а також варіатори. Дехто вважає, що останні малонадійні. Давайте розберемося, чи є в цьому частка істини і як зберегти термін служби?

Як працює варіатор?

Такий вид трансмісії стали застосовувати на різних видах техніки та насамперед на снігоходах. Їх потрібно було часто ремонтувати, також вони були недовговічними, що й досі впливає на ставлення до такого виду пристроїв. Однак на автомобілях їх стали використовувати тільки після винаходу міцного металевого ланцюгового ременя, який міг працювати при високих навантаженнях протягом довгого часу. Варіатор (CVT - continuously variable transmission) працює за рахунок зміни передавального відношення за допомогою переміщення шківів. У підсумку зміна відбувається плавно, без ривків і різких прискорень, як часто буває з рядовими гідромеханічними автоматами. У варіатора немає фіксованих першої, другої, шостої та інших передач, також немає і всім звичних планетарних рядів. Тому в експлуатації ця трансмісія значно відрізняється від усіх інших, що змушує покупців ставитися до неї з обережністю. Збільшення швидкості машини відбувається поступово, причому часто оберти двигуна не зростають, а завмирають на одному рівні або навіть можуть знижуватися.

Варіатори бувають декількох видів: клинопасові зі шківами змінного діаметру, ланцюгові, тороїдальні... Перший тип — найвідоміший і найпоширеніший. Цікаво, що для змащення ланцюга застосовується спеціальна рідина, яка змінює свій фазовий стан під впливом сильного тиску, що виникає у місці контакту зі шківом. Завдяки цьому ланцюг може передавати значне зусилля, практично не прослизаючи, незважаючи на дуже маленьку площу контакту.

Поширені поломки

Найпоширенішими "хворобами" безступінчастої трансмісії є: по-перше, це пошкодження підшипників конусів. Супроводжується така несправність гулом, і вона здатна проявитися навіть при невеликому пробігу. Причин псування підшипників кілька. Найчастіша – забруднення поверхні продуктами зносу. Іноді забиваються відразу 2 масляні фільтри і засмічується магніт для утримання великих частинок.Для того, щоб збільшити термін служби підшипників, бажано проводити заміну мастила кожні 30-50 тис. км. По-друге, небажані частинки потрапляють у редукційний клапан регулювання тиску олії та викликають його підвисання, внаслідок цього тиск робочої рідини стає нестабільним. Що ми маємо, циркуляція олії порушується, ремінь ще більше тре поверхню, вироблення посилюється. Тиск у системі починає скакати і ремінь варіатора прослизає, викликаючи тертя та підвищення температури.Третьою несправністю є перегрів. Температура мастила зростає, сигнал від датчика надходить на електронний блок, після чого коробка переключається в аварійний режим.

Як збільшити термін служби?

Якщо використовувати такий вид трансмісії правильно, він прослужить майже стільки ж, скільки гідромеханічний автомат. Ресурс коробки наближається до 150–180 тис. км. Проте, часто водії їздять неправильно. Достатньо кілька разів невдало побуксувати в снігу або в болоті, щоб спровокувати поверхневі пошкодження шківів. У країнах із довгими зимами варіатор потребує особливого відношення. Наприклад, в холодну погоду варіатор потрібно повністю прогріти. При холодній рідині, що змащує, ремінь пробиває захисну плівку і дряпає поверхню конуса. Такі місця стають концентраторами напруги, і при зростанні навантаження вироблення збільшується. Відповідно в непрогрітому стані трансмісія фактично переходить в аварійний режим, встановлює шківи безпосередньо та їздить так до досягнення робочої температури. Кількість палива, що споживається, зростає, а економічність варіатора взимку різко падає.Часто метал може кришитися і утворюється мікростружка, яка здатна забруднювати олію. Часто такі процеси у коробці у неакуратних водіїв виникають після пробігу 60 000 км.Варіатор потрібно акуратно використовувати, по можливості добре прогрівати, не кататися на машині по бруду і намагатися різко не розганятися і не гальмувати.

Коментарі
Поки немає відгуків
Написати коментар
Ім'я*
Email
Введіть коментар*