Каталог товарів

Чому під час дощу збільшується гальмівний шлях

Категорії
Зміст
  1. Підступність води на поверхні дороги
  2. Залежність гальмівного шляху від швидкості руху
  3. Втрата керованості при повороті
  4. Залежність керованості при повороті від швидкості руху

Керованість машини багато в чому залежить від зчеплення шин з дорогою, які змінюються залежно від погодних умов. Якщо водій не враховуватиме ці фактори, то великий шанс потрапити в аварію навіть у тих місцях дороги, які влітку в ясну та суху погоду не становили небезпеки. Наскільки сильно змінюється поведінка автомобіля в дощ, і що повинен зробити водій, щоб убезпечити себе та інших учасників руху?

Підступність води на поверхні дороги

При інтенсивних опадах вода, що накопичується на поверхні дороги, створює водяний прошарок, який стає додатковим опором для коліс. Між гумою та асфальтом утворюється демпфер у вигляді плівки, яка різко знижує характеристики покриття. Коефіцієнт зчеплення шин скорочується з 0,7-0,8 до 0,5-0,6, через що страждає керованість автомобіля. Інтенсивність гальмування різко знижується, гальмівний шлях зростає, і звичної відстані для зупинки перед перешкодою може не вистачити задля унеможливлення дорожньо-транспортної пригоди.

Залежність гальмівного шляху від швидкості руху

Наприклад, на швидкості 100 км/год за одну секунду легковий автомобіль проїжджає приблизно 28 метрів. Щоб відреагувати на екстрену ситуацію, потрібно 0,2 секунди для підготовленого водія чи спортсмена. Новачок витрачає на обмірковування майже втричі більше - від 0,7 до 1,0 секунди, втрачаючи дорогоцінні метри. Додаються ще 56 м. У результаті виходить 84 м, якщо гальмування відбувається на сухому асфальті.

На швидкості 120 км/год відстань до повної зупинки може становити вже 109 м. І це за умови повного натискання на педаль на межі спрацьовування антиблокувальної системи (АБС).

Якщо під колесами хлюпаються калюжі, то результати будуть зовсім інші. З появою несподіваної перешкоди на дорозі водієві з урахуванням обмірковування ситуації та прийняття рішення буде потрібно вже 127 м на повну зупинку зі швидкості 100 км/год.

Якщо ж швидкість легкової машини масою приблизно 1,5 тонни ще вище і наближається до 120 км/год, шлях до повної зупинки розтягується до 170 м.

Взагалі поїздки в дощ на високій швидкості бувають дуже небезпечні. Вночі в негоду видимість різко знижується, і межі безпечної екстреної зупинки лежать за межами дії далекого світла фар, яке в дощ б'є на 100-150 м. І щоб уникнути зіткнення, доводиться маневрувати, виїжджати на зустрічну смугу, на узбіччя або навіть жертвувати бамперами та фарбою на дверях, з'їжджаючи у кювет.

Втрата керованості при повороті

Вода впливає на поведінку машини і під час проходження поворотів. При бічних перевантаженнях гума прослизає в калюжах, через що зростає ризик виникнення занесення. На чистій від пилу та бруду дорозі з твердим покриттям водяна плівка діє як підйомна гідродинамічна сила. Чим більше товщина плівки, тим менша частина протектора знаходиться у прямому контакті з дорогою, тим менше зчеплення шини. Виникає ефект аквапланерування, здатний у повороті призвести до аварії.

Залежність керованості при повороті від швидкості руху

Зазвичай критичною вважається глибина калюжі в 4 см, коли колесо втрачає зв'язок з дорогою і спливає вже при швидкості в 70-80 км/год. Такі калюжі збираються у коліях.

Іноді при сезонних роботах на полях сільгосптехніка виходить на дороги загального користування із забрудненими колесами і наносить грудки бруду на покриття, що при намоканні знижує коефіцієнт тертя до 0,2-0,1, як при ожеледиці.

Автомобілі, які проїжджають таким забрудненим покриттям, ризикують втратити керування вже на швидкості 60 км/год. Сучасна автоелектроніка частково коригує більшість помилок водія, але її можливості не безмежні.

На небезпечних ділянках трас, де утворюються калюжі, можна зустріти знаки попередження «Волога дорога», скомбіновані з обмеженням швидкості. Як правило, у цих місцях встановлюється обмеження 70 км/год, щоб виключити ризик розвитку аквапланерування.

Коментарі
Поки немає відгуків
Написати коментар
Ім'я*
Email
Введіть коментар*