Як швидко скинути помилки електроніки автомобіля?
Електронні системи будь-якого сучасного автомобіля схильні до помилкових спрацьовувань, особливо після 5 років експлуатації. Старі датчики на впуску та випуску починають збоїти, електронний блок управління (ЕБУ) переходить в аварійний режим, і на панелі приладів спалахує напис check engine. Подібні помилки видають і інші системи автомобіля, однак це не означає, що транспортний засіб дійсно потребує ремонту. Часто після короткочасного "глюку" техніка продовжує працювати справно. Тим часом сигнальні лампи залишаються в активованому стані. Чи можна їх погасити?
Обнулення через перезавантаження
Всі сучасні автомобілі оснащені електронним блоком управління (ЕБУ), а точніше комп'ютером, який контролює параметри двигуна і зберігає їх у пам'яті. Обнулення пам'яті та налаштувань електронного блоку можна і потрібно робити приблизно раз на рік, але з дотриманням низки застережень, які допомагають скоротити ризики для електроніки. Таку операцію виконують фахівці сервісних центрів під час діагностики при плановому ТО.
Тим часом іноді потрібно швидко обнулити помилки, не вдаючись до сканера і не відвідуючи майстерню. Для цього знадобляться кілька варіантів дій.
У недорогих автомобілях вітчизняних марок, а також в іномарках бюджетного сегмента, перезавантаження ЕБУ проводиться за допомогою відключення акумуляторної батареї.
Необхідно заглушити мотор, відкрити капот, зняти плюсову клему з акумуляторної батареї та почекати близько 15 хвилин або більше, щоб оперативна пам'ять комп'ютера перейшла до заводських настройок.
Потім можна знову підключити клему та провести невелику операцію із запаленням для активації перезавантаження ЕБУ. Потрібно без запуску двигуна повернути ключ у замку у друге положення, при якому на всі системи машини надходить живлення, але стартер ще не спрацьовує. Зараз ЕБУ сканує системи транспортного засобу. Потім потрібно вимкнути запалення та знову його включити. Тоді система ЕБУ перезапуститься.
Однак після обнулення пам'яті необхідно дати ЕБУ знову налаштуватися та скоригувати дані. Для цього потрібно проїхати на швидкості 20-25 км/год кількасот метрів подвір'ям без активних розгонів. ЕБУ автоматично протягом декількох хвилин діагностуватиме електроніку і здійснить корекцію упорскування, запалення та впуску. Потім потрібно викрутити кермо в один і в інший бік до крайніх положень, щоб переналаштувати електропідсилювач рейки. Помилки згаснуть і автомобіль буде повністю готовий до експлуатації.
Комбінації скидання помилок
Для початку потрібно вимкнути всі електричні прилади в автомобілі, включаючи кліматичну установку, музичну систему, фари тощо. Потім вставляємо ключ у замок запалювання і провертаємо його у друге положення, але не запускаємо двигун. У такому положенні необхідно залишити машину приблизно на 20 секунд, а потім вимкнути запалення, не виймаючи ключа з гнізда.
Потім знову провертаємо ключ у попереднє положення і чекаємо ще 20 секунд, після чого запалення вимикається повністю з видаленням ключа із замка.
При запуску лампочка помилки повинна згаснути. Цей алгоритм працює практично на всіх автомобілях з початку нульових років та призначений для примусової самодіагностики електронних блоків керування різних систем. Цей спосіб допомагає скинути помилки на європейських машинах різних брендів, зокрема Audi, Volkswagen, Volvo, Skoda та інші марки.
На азіатських машинах самодіагностика запускається іншою комбінацією. Потрібно тричі включити та вимкнути запалення з періодом у три секунди без запуску мотора та без видавлювання педалі зчеплення або педалі гальма. Після третього циклу ключ видаляється із гніза. Через пару секунд при запуску двигуна незначні помилки в пам'яті повинні зникнути.
Правда, якщо в автомобілі є серйозна несправність, що відображається на панелі приладів, чекати дива не варто. Програмні попередження про критичні ушкодження технічних систем, що серйозно впливають на роботу двигуна або трансмісії, скиданню не піддаються. Це повідомлення про такі несправності, як:
- неправильна робота датчика кутового положення розподільного валу;
- відмова датчика детонації;
- проблеми з тиском олії;
- порушення роботи дросельної заслінки;
- несправності каталітичного нейтралізатора;
- пропуски запалення та ін.